Zakup wymarzonego ekspresu do kawy to nie wszystko. Warto jeszcze o niego właściwie zadbać, aby posłużył nam na długo i pozwolił na przygotowywanie ulubionego napoju, zwłaszcza jeżeli zainwestowaliśmy w urządzenie wyższej klasy kosztujące sporo pieniędzy.

Standardowa gwarancja dla ekspresu do kawy trwa na ogół przez dwa lata. Jednak dzięki zastosowaniu odpowiednich środków i regularnym odkamienianiu oraz konserwacji urządzenia, może ono nam posłużyć znacznie dłużej. Największym zagrożeniem dla poprawnego działania urządzenia jest gromadzący się w nim kamień – jak więc możemy zapobiec jego niszczącemu działaniu na ekspres?

Jak powstaje kamień w ekspresie?


Osad widoczny czasem na dnie dzbanka czy nawet szklanki to właśnie gromadzący się w urządzeniu do przyrządzania napojów kamień, powstający w wodzie na skutek prostej reakcji chemicznej. Węglany wapnia i magnezu, z których składa się kamień, są solami kwasu węglowego, powstającymi w wyniku termicznego rozkładu wodorowęglanów znajdujących się w każdej wodzie pochodzącej z kranu. Obecność kamienia w wodzie zależy od jej twardości, na ogół jednak nie mamy do czynienia na co dzień z używaniem wody tak miękkiej i wysokiej jakości, aby była go całkiem pozbawiona. Nie pomoże nawet wlewanie do ekspresu wody mineralnej z butelek czy źródlanej, która zawiera szczególnie duże ilości wapnia przyspieszające powstawanie kamienia.

Jaki wpływ ma kamień na jakość kawy?


Kamień tworzący się w ekspresie do kawy może nam po pierwsze skutecznie obrzydzić jej spożywanie, gromadzący się na dnie filiżanki czy dzbanka osad ma bowiem mało estetyczny wygląd. Po drugie: nadmierna ilość kamienia może zmienić smak ulubionego napoju, powodując, że traci on swoje walory. Po trzecie wreszcie: osadzający się kamień może szybko zniszczyć delikatne części stosowane w ekspresach i spowodować ich awarię.

Zalety stosowania odkamieniacza do ekspresu do kawy


Na szczęście na rynku można w tej chwili dostać mnóstwo rodzajów odkamieniaczy do ekspresów do kawy produkowanych na bazie kwasku cytrynowego. Jednym z bardziej skutecznych jest odkamieniacz

marki DeLonghi – EcoDecalk – szczególnie polecany ze względu na swoją wydajność, a także formułę całkowicie przyjazną środowisku naturalnemu. W dobie rosnącej świadomości o wpływie, jaki nasze codzienne życie generuje na naturę wokół nas,

warto postawić na środki pomagające nam w funkcjonowaniu zmniejszające jego szkodliwość.

Jak często stosować odkamieniacz?


Częstotliwość odkamieniania ekspresu do kawy zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od częstotliwości jego używania, stosowania filtra w zbiorniku, do którego nalewamy wodę, a także w zależności od stopnia twardości wody używanej na co dzień w naszym gospodarstwie domowym. W przypadku używanie średnio twardej wody i parzeniu mniej więcej dwóch kaw codziennie, odkamieniacz warto stosować mniej więcej co pięć miesięcy. Część z urządzeń automatycznie sygnalizuje tę potrzebę. W mniej zautomatyzowanych urządzeniach warto z kolei zwrócić uwagę na to, czy strumień kawy nie sączy się zbyt słabo, czy kawa nie ma za niskiej temperatury tuż po zaparzeniu oraz czy dysza do spieniania mleka pracuje we właściwy, dynamiczny sposób.


Czy jest to drogi płyn, no i gdzie go kupię?

Oczywiście, że nie!
Buteleczka 500ml
https://strefafiltrow.pl/odkamieniacz-delonghi-eco-decalk-5513291781-500ml.html

Pozwoli na pięciokrotne oczyszczenie ekspresu, i starczy na bardzo długo!