Każdy sprzęt AGD wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Decydując się na zakup lodówki analizujemy jej wielkość, sposób mrożenia, pojemność, oraz to czy wpasuje się w design naszego wnętrza. Czasy w których lodówka jedynie chłodzi i zamraża to już historia. Nowoczesne lodówki wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji np.: Energooszczędna konstrukcja, automatyczne rozmrażanie, dozownik wody i lodu w drzwiczkach, zewnętrzny panel sterujący, system bezszronowy (no-frost), których zadaniem jest ułatwianie codziennego życia domownikom.
Jednak abyśmy mogli cieszyć się nią długie lata, a korzystanie z niej było dla nas przyjemnością, nie możemy zapomnieć o odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że odpowiednia dbałość o nasz sprzęt zapewni jej nie tylko prawidłowe funkcjonowanie na lata, ale również zagwarantuje nam żywność świeżą na dłużej.
Odpowiednia pielęgnacja zaczyna się już na zewnątrz lodówki. Musimy pamiętać, że lodówkę należy wycierać tak jak każdy mebel. Na uchwytach, klamkach. W ich zakamarkach może zbierać się brud i kurz, a dotykając te elementy przenosimy bakterie na inne produkty.
Czyszczenie wnętrza lodówki staje się już bardziej pracochłonne. Pamiętajmy, że aby zachować najlepszą wydajność i optymalną higienę musimy rozmrażać ją przynajmniej raz w roku. Po odłączeniu lodówki od zasilania i wyciągnięciu z niej wszystkich produktów (przełożeniu ich w odpowiednie chłodne miejsce) możemy zabrać się za czyszczenie lodówki. Na rynku jest wiele produktów chemicznych, które możemy wykorzystać. Szuflady które wyciągamy z lodówki zaleca się myć pod bieżącą wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Są również domowe sprawdzone sposoby np. woda z octem, która czyści jednocześnie neutralizując nieprzyjemne zapachy.
Z zamrażarek musimy pozbyć się całej zamarzniętej wody – lodu, a potem również wyczyścić komorę dokładnie w taki sam sposób.
Lodówka powinna stać w odległości przynajmniej 5 centymetrów od ściany. Pozwoli to na odpowiednią cyrkulację powietrza. Raz na kilka miesięcy powinno się również oczyścić z kurzy tylną ściankę, aby zapewnić odpowiednią wentylacje silnika.
Powstałe plamy i przybrudzenia lepiej usuwać na bieżąco na bieżąco, aby uniknąć wyschniętych zabrudzeń o nieprzyjemnym zapachu.
Bardzo istotne jest również rozmieszczenie produktów spożywczych w naszej lodówce oraz ich ilość.
Zaczynając od dołu lodówki, pamiętajmy że warzywa i owoce powinny znajdować się w dolnej szufladzie. Wszelkiego rodzaju mleko, napoje oraz jajka na odpowiednich półkach na drzwiach. Ryby i mięso powinny znaleźć się na tych poziomach, na których panuje najmniejsza temperatura. Z kolei nabiał w umiarkowanej strefie. Pamiętajmy, że bardzo ważne jest zabezpieczenie produktów. Starajmy się wykładać żywność z folii, która dodatkowo przyspiesza psucie się żywności. Do tego celu możemy używać plastikowych, szklanych pojemników, w których posegregowane produkty będą zabezpieczone. Wówczas unikniemy przenoszenia się zapachów jednego produktu na drugi, a produkty będą dłużej świeże. Po umyciu lodówki i włożeniu wszystkich produktów, możemy również wstawić do niej specjalny pochłaniacz brzydkich zapachów, bądź stworzyć swój np. włożyć mały pojemnik z kawą ziarnistą, która również posiada właściwości pochłaniające.
Ważna zasada - nigdy nie wkładaj gorących rzeczy do lodówki. Sprzyja to powstawaniu bakterii, oraz powoduje że nasze urządzenie zwiększa pobór mocy, aby wyrównać temperaturę w lodówce, co na dłuższą metę może uszkodzić urządzenie.
Ważną kwestią jest również zachowanie odpowiedniej temperatury w lodówce. Chłodzenie w okolicach 5 stopni a mrożenie do -18 stopni.
Pamiętajmy o tym, że w przypadku lodówek z kostkarką i dystrybutorem wody konieczna będzie wymiana filtra wody raz na 6 miesięcy. Pozwoli to na zachowanie ciągłej czystości wody i lodu pozbawionych wszelkich bakterii.
Wielu z nas może zapominać o bardzo ważnym elemencie jakim jest otwór odpływowy. Znajduję się on najczęściej na tylnej ścianie chłodziarki. Powinniśmy go na bieżąco czyścić i udrażniać aby zagwarantować swobodny przepływ skraplanej wilgoci.
Nowa lodówka ma nam posłużyć długie lata. Zadbajmy o nią. Dzięki temu oszczędzimy czas i energię, a każdy domownik będzie szczęśliwy spożywając zdrowe świeże, nie nasiąknięte niczym produkty.