Decydując się na zakup ekspresu do kawy większość z nas postanawia wydać nieco więcej pieniędzy, aby cieszyć się jeszcze doskonalszym smakiem kawy przez długi czas. Z tym urządzeniem związujemy się na lata – oczekujemy od niego, że będzie nam towarzyszył codziennie, przez wiele poranków. Aby tak się stało o swój ekspres musimy sumiennie dbać. Tylko wtedy odwdzięczy nam się pyszną kawą i latami działania bez awarii.

Czyszczenie ekspresu do kawy – o czym nie zapomnieć?


Czynności związane z ekspresem do kawy dzielą się na te, które wykonywać powinniśmy codziennie oraz te wykonywane nieco rzadziej. Aby nasze urządzenie w dobrej kondycji służyło nam przez lata nie możemy pominąć żadnego etapu. Czyścić należy nie tylko pojemnik z fusami, lecz także dozownik kawy. W tym celu możemy się posłużyć specjalną szczoteczką. Jeśli przez dłuższy czas zaniedbany ten etap, dozownik może się zapchać i nie będzie z niego płynąć kawa.
Inną, często pomijaną czynnością, jest czyszczenie systemu obiegu mleka. Nie należy go wyłącznie przepłukać, lecz również odtłuścić. Pozostawione mleczne osady nie tylko mają nieestetyczny wygląd i zapach, ale mogą również zaszkodzić całemu urządzeniu i uniemożliwić jego sprawne działanie. Okresowej konserwacji powinno się również poddawać blok grzewczy.

Jak prawidłowo odkamieniać ekspres do kawy?


Tematem, któremu warto poświęcić więcej uwagi, jest usuwanie kamiennych osadów z naszego kawomatu. Nieusuwany kamień może utrudniać pracę ekspresu, zaś w dłuższej perspektywie – uszkodzić samo urządzenie. Większość ekspresów sama poinformuje nas, że wymaga usunięcia kamienia. Jeśli pokaże nam się właśnie ten komunikat, procedurę należy przeprowadzić jak najszybciej. W przypadku, gdy nasze urządzenie nie posiada funkcji informowania o konieczności odkamieniania, warto samemu przpeprowadzić ją co 200 – 300 filiżanek kawy.

Tabletki odkamieniające – oryginały czy zamienniki?


Gdy już zajdzie taka potrzeba, kamienny osad z naszego ekspresu z łatwością usuniemy przy użyciu odpowiednich tabletek. Będziemy jednak musieli zdecydować pomiędzy oryginalnymi, droższymi tabletkami, a ich tańszymi odpowiednikami. Aby raz na zawsze rozstrzygnąć dylemat, czy zawsze lepsze musi być droższe, przeprowadziliśmy swoje własne testy. Ich obiektem był ekspres wyjątkowo popularnej w naszym kraju marki Jura, zaś pod lupę wzięliśmy oryginalne tabletki Jura 61848 oraz ich zamiennik, czyli Seltino CALC Tabletki odkamieniające. Sprawdzaliśmy nie tylko skuteczność i szybkość usuwania kamienia, lecz również ochronę naszego urządzenia przed korozją. Obydwa testowane produkty mają niezwykle podobne składy i identyczną formę zastosowania. Analogicznie – również wyniki naszych testów wypadły niemalże identycznie, zaś – jak to często bywa w przypadku chociażby wkładów do drukarek – tańsze zamienniki okazały się w niczym nie ustępować droższym, oryginalnym tabletkom. Ich jakość oraz skuteczność - mimo tańszej ceny - bez problemu dorównują firmowym produktom.

Ekspresy do kawy Jura – geneza ich niezwykłej popularności


Jura jest szwajcarską firmą, która od 1931 produkuje najwyższej jakości urządzenia gospodarstwa domowego, w tym właśnie – wyjątkowo popularne w naszym kraju – ekspresy do kawy. To ona jako pierwsza na świecie wprowadziła automatyczne ekspresy do kawy, zaś po odniesieniu na tym polu ogromnego sukcesu, postanowiono się skupić wyłącznie na nich. Ekspresy Jura cechuje nie tylko kawa o aromatycznym, niezapomnianym smaku i zapachu, lecz również elegancki, przyjemny dla oka wygląd. Na wiele pozytywnych słów zasługuje również obsługa posprzedażowa oraz serwis gwarancyjny. To także dzięki nim ekspresy Jura zyskują sobie tylu wiernych, zadowolonych klientów na całym świecie. Ekspresy właśnie tego producenta są jednymi z najpopularniejszych w naszym kraju.