Bez względu na to, czy ekspres do kawy jest używany w kawiarni, czy w domu, wymaga systematycznego odkamieniania. Nawarstwiający się wewnątrz urządzenia osad wapienny wpływa niekorzystnie na jego funkcjonowanie oraz zmienia aromat i smak kawy. Kiedy należy stosować odkamieniacz? Jakie odkamieniacze są polecane do ekspresu Delonghi?

Jaką formę odkamieniacza do ekspresu Delonghi wybrać?

Odkamieniacze do ekspresów kawowych są dostępne w różnych postaciach: proszku, tabletek, koncentratu i płynu. Wszystkie formy są skuteczne, o ile stosuje się je zgodnie ze wskazówkami producenta. Przede wszystkim pamiętaj, aby wybrać wariant odpowiedni do danego modelu ekspresu. Markowy odkamieniacz do ekspresu Delonghi na pewno spełni swoje zadanie. Przed użyciem jakiegokolwiek preparatu odkamieniającego dokładnie przeczytaj instrukcje na opakowaniu i postępuj według nich, ponieważ niektóre środki są od razu gotowe do użycia, a inne wymagają zmieszania z wodą. Nieprzestrzeganie zaleceń może skończyć się uszkodzeniem ekspresu.

Odkamienianie ekspresu – na czym polega?

Producenci ekspresów oferują własne odkamieniacze, dzięki czemu klienci mają pewność, że dbają o urządzenie we właściwy sposób. Można jednak używać również preparatów innych producentów, ale pod warunkiem, że jest wyraźnie zaznaczona możliwość ich zastosowania do ekspresu, którego jesteśmy posiadaczami. Jeżeli nie masz pewności, czy dany środek jest dobrej jakości, wybierz oryginalny odkamieniacz do ekspresu Delonghi. Nigdy nie stosuj środków, które są przeznaczone do innych urządzeń niż ekspresy. Nie należy stosować m.in. odkamieniaczy do czajników. Sam przebieg odkamieniania jest prosty. W przypadku ekspresów automatycznych i na kapsułki proces uruchamiamy poprzez wlanie roztworu odkamieniacza do pojemnika na wodę i wciśnięcie odpowiedniego przycisku. Odkamienianie ekspresu kolbowego wygląda podobnie – z tą różnicą, że po wlaniu preparatu do pojemnika na wodę, pompuje się go do urządzenia ręcznie. Odkamieniacz warto przepuścić przez urządzenie dwukrotnie, aby w pełni pozbyć się niepożądanego osadu.

Oryginalny odkamieniacz do ekspresu Delonghi

Osobom, którym zależy na utrzymaniu czystości ekspresu do kawy i przedłużeniu okresu jego użytkowania producent poleca odkamieniacz Ecodecalk Delonghi. Preparat w płynie skutecznie usuwa osad z wapnia, a także nieorganiczne resztki z wnętrza urządzenia. Przyjazna środowisku formuła Eco Decalk jest również bezpieczna dla ludzi i nie pozostawia nieprzyjemnego zapachu ani posmaku w kawie, która jest przyrządzana po jego zastosowaniu. Dzięki zastosowaniu surowców pochodzenia roślinnego produkt ulega biodegradacji. Opakowanie może zostać poddane recyklingowi. Płyn jest odpowiedni do manualnych i automatycznych ekspresów do kawy. Skuteczność działania preparatu Delonghi potwierdzają badania laboratoryjne, według których jest nawet trzy razy lepszy od innych odkamieniaczy.

Odkamieniacz do ekspresu Delonghi — jaki zamiennik?

Oryginalny odkamieniacz charakteryzuje się niepodważalną jakością, ale odkamieniacz Delonghi zamiennik może być równie dobry, a przy tym kosztuje mniej. Perspektywa wydatku kilkudziesięciu złotych i użycia preparatu zaledwie kilka razy sprawiają, że pojawia się pytanie, czy zakup oryginalnego środka jest konieczny. Zamiennik kosztuje zdecydowanie mniej, już za cenę około 20 zł można kupić inny odkamieniacz, który na pewno nie rozczaruje. Takim przykładem jest Seltino Calc, który usuwa wszystkie substancje wpływające negatywnie na smak kawy. Tabletki niwelują również wszelkie nieprzyjemne zapachy, dzięki czemu można cieszyć się świeżym i aromatycznym napojem. Szukając zamienników, zawsze sprawdzaj, czy są odpowiednie do twojego ekspresu, a wówczas zaoszczędzisz pieniądze bez obniżenia jakości kawy.

Jak często należy odkamieniać ekspres?

Niewiele osób ma to szczęście, żeby korzystać z miękkiej wody, dlatego tym bardziej trzeba pamiętać o regularnym odkamienianiu ekspresu, chociaż stosowanie miękkiej wody też nie stanowi gwarancji, że osad nie będzie się gromadził. W przypadku ekspresu, który mamy w domu, gdy jest użytkowany codziennie po kilka razy, wówczas zaleca się odkamienianie co 3-4 miesiące. Gdy kawę pije się sporadycznie, rekomendowane jest odkamienianie co 300 kaw. Proces odkamieniania przeprowadza się, gdy ekspres sygnalizuje nawarstwienie osadu. Dzięki temu nie trzeba pamiętać o jego terminie. Odkamienianie powinno zostać przeprowadzone również, gdy dysza nie spienia mleka tak jak powinna albo strumień kawy jest zbyt słaby. Kolejne wskazanie do usunięcia osadu to chłodna kawa. Zaniechanie oczyszczania ekspresu może poskutkować jego awarią. Zaniedbanie powoduje, że gwarancja nie obejmuje naprawy.