Nie ma nic bardziej pobudzającego jak filiżanka, dobrej gorącej kawy o poranku. Prawdziwi smakosze wiedzą, że jest to źródło energii, dobrego smaku. Synonim chwili wytchnienia. Dla niektórych pierwszy łyk kawy jest jak rytuał, powtarzany każdego dnia. Dla innych kawa jest to idealny pretekst na spotkanie z przyjaciółmi. Dla każdego znaczy coś innego, każdemu smakuje inaczej.

Każde nasze doświadczenie i poczucie smaku zależy od rodzaju kawy, jej odpowiedniej aromatycznej mieszanki i od jej parzenia. Jedni lubią kawę bardziej paloną inni natomiast z nutą słodyczy. Pijemy kawy parzone, z ekspresu, kawiarki, rozpuszczalne z dodatkiem mleka i cukru, mleka i miodu. Czasem dajemy się ponieść chwili i szalejemy dodając smakowe słodkie syropy, czy ubitą śmietanę. Każdy z nas ma swój ulubiony zestaw. Jednak pojawia się pytanie czy zawsze smakuje tak samo? Nie macie czasem wrażenia, że wasza ulubiona kawa nie smakuje tak jak smakowała pierwotnie? Czy wiecie, że oprócz doboru odpowiednich ziaren i stworzeniu najznakomitszej kompozycji, która zaspokoi każde, najbardziej wyrafinowane podniebienie, znaczenie ma również sposób parzenia kawy?

W dzisiejszych czasach kawę można podawać i spożywać na różne sposoby. Jedni są zakochani w kawie z ekspresu. Mówiąc Ekspres myślimy aromatyczne gęste espresso. Inni lubią kawę, która w Polsce rozpowszechniła się w czasach socjalizmu, to znaczy sypana, świeżo zmielona, zalana gorącą wodą, z fusami tworzącymi na wierzchu charakterystyczną powłokę.

Chciałabym wam opisać najbardziej znane metody parzenia kawy. Bo jak wspomniałam wcześniej idealnie dobrana kompozycja ziaren to jedno, ale ogromne znaczenie ma też jej sposób parzenia.

Weźmy na przykład tak zwaną kawę „po turecku” . Pierwsze wzmianki o tym sposobie parzenia pojawiły się już w XV/XVI wieku w Jemenie. Co ciekawe w Turcji kawa po turecku jest niezmiennie przygotowywana jako swoisty rytuał. Podczas tego sposobu chodzi o wydobycie z kawy jej charakterystycznych nut smakowych. Jej tajemnica kryje się w umiejętnym sposobie przygotowywania oraz jej piance. Po pierwsze należy posiadać odpowiednie naczynie miedziane lub metalowe rondelko. Po drugie woda do jej zaparzenia musi być bardzo zimna, wówczas podczas nagrzewania wydobywa z kawy to co najlepsze. Ziarna muszą być bardzo mocno zmielone. Słodzenie gotowego naparu psuje cały efekt. Cukier do takiej kawy dodajemy już na samym początku. Jedynymi dodatkami jakie mogą zostać wykorzystane to cynamon i kardamon, bez mleka. Do rondelka wrzucane są wszystkie składniki i zalewane zimną wodą. Gotujemy je tak długo, aż powstanie pianka, a kawa uniesie się, ale nie możemy doprowadzić do jej zagotowania. Czekamy aż uniesie się trzy razy. Koniec. Kawa jest gotowa do podania. Możemy cieszyć się prawdziwą aromatyczną turecką kawa.

W ostatnim czasie bardzo rozpowszechnione zostało parzenie kawy w kawiarce inaczej zwaną makinetką. Wynalazł ją włoski inżynier Alfonso Bialetti, specjalizujący się w obróbce aluminium. Nic więc dziwnego, że to właśnie we Włoszech kawiarki są najbardziej popularne. Kawa ta jest bardzo aromatyczna. Do tego potrzebne jest specjalne urządzenie, dzbanek. Dolną część pojemnika napełniamy zimną wodą. Nad tym pojemnikiem jest sitko na które sypiemy zmieloną kawę, nad nią górny pojemnik na napar. Całość stawiamy na kuchence (istnieją wersje elektryczne), gotująca się woda pod ciśnieniem przechodzi do góry przez kawę. Możemy sobie regulować intensywność kawy, zmniejszając bądź zwiększając jej ilość.

Kolejnym sposobem jest parzenie kawy w filtrze, który stawiamy nad dzbankiem. Do filtra z wkładem należy nasypać kawę i zalać gorącą wodą. Jest to najszybszy sposób parzenia kawy i bardzo dobra alternatywa dla kawy parzonej, ale bez fusów.

Najdroższym pod względem wyboru urządzenia są ekspresy ciśnieniowe. Koszt takich urządzeń waha się w granicach od 100 do nawet 20 000 tysięcy złoty.

Takie urządzenia przygotowują wyłącznie espresso, na bazie którego tworzone są inne rodzaje kaw jak caffe' latte, caffe' machiato, cappuccino. Większe droższe wykorzystywane najczęściej w restauracjach i kawiarenkach. Te mniejsza kupowane są do użytku domowego. Kawa wytworzona pod ciśnieniem ma delikatną, jasno brązową piankę tzw. crema. Jest ona bardzo intensywna, mocna, o wyrafinowanym zapachu.

To tylko niektóre przykłady parzenia kawy. Jest ich o wiele więcej. Każdy prawdziwy smakosz znajdzie dla siebie idealne rozwiązanie. Rynek jest pełen urządzeń, które mają ułatwić nam ten proces. Pamiętajmy, wybór odpowiedniego rodzaju kawy, mieszanki jej ziaren to jedno, ale umiejętność odpowiedniego zaparzenia to klucz do sukcesu. Możemy mieć najlepszą, najdroższą kawę na świecie, ale tylko umiejętne jej zaparzenie, niekiedy wiążące się ze swego rodzaju rytuałem wydobędzie z niej prawdziwy, głęboki smak i cudowny aromat. A my będziemy mogli delektować się chwilą z filiżanką naszej ulubionej kawy.

Pełną gamę kaw znajdziesz w naszym sklepie, zawsze świeże i niezalegające w magazynie ;)
https://strefafiltrow.pl/kawy.html