ZNAKI

W dzisiejszych czasach dużą wagę przywiązujemy do naszego zdrowego trybu życia. Stawiamy na sport i zdrowie, a co najważniejsze, na naturalne ekologiczne nisko przetworzone produkty spożywcze.

To co spożywamy ma dla nas ogromne znaczenie. Ale.. zastanawiałeś się kiedyś, robiąc zakupy spożywcze, w co pakowane są produkty które wybieramy?

Opakowania plastikowe z tworzyw sztucznych, papierowe, pudełka, folia, metal, siatki. Pojawia się drugie pytanie, mianowicie, czy takie opakowania są neutralne dla nas i dla naszego jedzenia? A może jednak mają wpływ na stan naszych produktów?

Poniżej przedstawiam mały przewodnik po znakach, które znajdziemy na opakowaniach z tworzywa sztucznego. Warto zwracać na nie uwagę podczas zakupów, gdyż nakierują nas one na wybór mniejszego zła

1. PET Politereftalan Etylenu - Substancja ta wykorzystywana jest do produkcji opakowań. Produkowane są z niego butelki plastikowe, naczynia jednorazowe, co więcej wykorzystuję się go do produkcji włókien sztucznych np. poliester.
Opakowania takie są źródłem ksenoestrogenów, które mogą wpływać na nasz układ hormonalny.
Nie są produktami wielokrotnego użytku. Nie można ich również trzymać na słońcu. Źle przechowywane mogą uwalniać drobiny tworzywa do zapakowanych w nie produktów.

2. HDPE Polietylen dużej gęstości. Z tego tworzywa produkuje się głównie butelki na mleko, detergenty i oleje opałowe, kanistry, torby, zabawki, rury, liny, żyłki, narty, żagle, zmywacz do paznokci, pojemniki wielofunkcyjne.
Opakowania takie nadają się do ponownego użytku, jednak należy je jedynie oczyścić letnią wodą z użyciem nieagresywnych detergentów. Tę substancję uznaje się za jedną z bezpieczniejszych.

3. PVC Polichlorek Winylu jest to polimer syntetyczny wykorzystywany do produkcji m.in. wykładzin podłogowych, stolarki okiennej i drzwiowej, elewacji, strzykawek, folii. Uważany jest za jedną z gorszych substancji do produkcji opakowań produktów spożywczych ponieważ może wydzielać toksyny.

4. LDPE – polimer etenu. Inaczej polietylen małej gęstości (często oznaczony tylko literami PE). Substancja wykorzystywana do produkcji m.in. toreb na zakupy, naczyń jednorazowych, folii ogrodniczych i termokurczliwych.
Substancja ta uważana jest za bardziej niebezpieczną dla naszego organizmu aniżeli HDPE ora PP

5. PP Polipropylen – Organiczny związek chemiczny. Substancja z której produkuje się zderzaki samochodowe i elementy wykończenia wnętrz aut. W przemyśle spożywczym wykorzystywana jest do produkcji wykładzin cystern do mleka oraz opakowań, folii, słoików i butelek. Wykorzystywana również do produkcji włókien przemysłowych.
Polipropylen uważany jest za jedną z bezpieczniejszych substancji dla naszego organizmu.
Nie mniej jednak aby kontakt z żywnością był bezpieczny, opakowanie takie musi zwierać również oznaczenie no BPA / BPA free. Oznacza to, że nie zawierają one Bisfenolu – organiczny związek chemiczny, może mieć negatywny wpływ na zdrowie.

6. PS Polistyren, inaczej styropian. Substancja ta wykorzystywana jest do produkcji zabawek, doniczek, kaset video, popielniczek, opakowań do mięsa.
Styropian to produkt, który może wydzielać toksyny szkodliwe dla organizmu, nie powinien być wykorzystywany do produkcji opakowań żywności.

7. OTHER są to wszelkie inne tworzywa sztuczne np. plastik poliwęglanowy i laminaty folii. Do tej grupy również zaliczamy te tworzywa, które są pochodzenia organicznego.
Takie produkty nie powinny być wykorzystywane do tworzenia opakowań na żywność, ponieważ bardzo często zawierają bisfenol. Substancja ta może być szkodliwa dla naszego organizmu. Uważa się ją za jeden z czynników wpływających na powstanie schorzeń układu nerwowego i hormonalnego

Pamiętajmy, że sposób przechowywania żywności ma ogromny wpływa na nią, na jej smak, zapach, czy ulatnia toksyny. Wybierajmy świadomie i zwracajmy uwagę na oznaczenia. W końcu chodzi tutaj o zdrowie nasze i naszych bliskich