W dzbanku filtrującym Dafi najważniejszą rolę odgrywa filtr, który odpowiada za usuwanie z wody zanieczyszczeń, metali ciężkich i związków chloru. To filtr do dzbanka powoduje zmniejszenie twardości wody płynącej z kranu. Sprawia, że staje się smaczniejsza, co wpływa również na poprawę walorów herbaty oraz kawy. Przed zakupem dzbanka Dafi warto przyjrzeć się bliżej działaniu filtrów.

Jak działają filtry dzbankowe?

Działanie filtrów dzbankowych jest proste. Wystarczy wlać wodę do dzbanka filtrującego, a zanieczyszczenia zostaną zatrzymane. Woda wlana do górnej komory dzbanka spływa w dół dzięki sile grawitacji i przechodzi przez wkład filtrujący. Do dolnej komory trafia oczyszczona woda, którą można pić bez przegotowywania. Oczyszczanie następuje w efekcie procesów fizykochemicznych. Aby filtry do dzbanków zawsze działały z taką samą skutecznością, pamiętaj o ich systematycznej wymianie.

Dzbanki filtrujące nie są w stanie całkowicie oczyścić wody, ale skutecznie usuwają:

  • związki chloru stosowane do uzdatniania wody w sieciach wodociągowych;
  • zanieczyszczenia mechaniczne, takie jak rdza, które przedostają się do wody z powodu złego stanu rur sieci wodociągowych;
  • niektóre metale ciężkie – np. miedź i ołów;
  • zanieczyszczenia organiczne i pestycydy.

Należy pamiętać, że woda z sieci wodociągowych jest uznawana za zdatną do picia, a filtr dzbankowy służy jedynie do podwyższenia jej jakości.


Filtry Dafi – sposób użytkowania

Dzbanki filtrujące zapewniają szybki dostęp do krystalicznie czystej i świeżej wody. Stanowią ekonomiczne oraz ekologiczne rozwiązanie, ponieważ ograniczają konieczność kupowania wody butelkowanej. Stosując odpowiedni dzbanek z wkładem Dafi, przyczyniasz się do zmniejszenia zużycia plastiku. To przede wszystkim filtr Dafi decyduje o właściwościach dzbanka, dlatego pamiętaj o jego systematycznej wymianie co 4 tygodnie lub po przefiltrowaniu 100 l wody, ale sprawdzaj zalecenia producenta, ponieważ poszczególne warianty różnią się między sobą.

Woda przepływająca przez wkład filtrujący Dafi trafia do dolnego zbiornika już pozbawiona szkodliwych substancji. Węgiel aktywny znajdujący się w filtrze eliminuje nawet śladowe ilości ołowiu i miedzi. Usuwa nieprzyjemny zapach i posmak chloru. Aby w pełni korzystać z możliwości wkładu filtrującego Dafi, postępuj zgodnie z instrukcją. Przed włożeniem do zbiornika dzbanka filtr należy wymoczyć w świeżej wodzie i kilkakrotnie przepłukać.

Oryginalny filtr do wody Dafi czy zamiennik? Co wybrać?

Korzystanie z oryginalnych filtrów do dzbanków zapewnia ich wysoką funkcjonalność. Filtry są produkowane przez producentów dzbanków, dzięki czemu można mieć pewność co do ich jakości. Oryginalne wkłady Dafi dostarcza oczywiści marka Dafi, ale zawsze zwracaj uwagę, czy dany filtr pasuje do Twojego modelu dzbanka, ponieważ poszczególne warianty mogą się różnić nieco pod względem detalów konstrukcji.

Dostępne są również filtry zamienne, które oferują producenci zewnętrzni. Zamienniki mają tę przewagę nad oryginalnymi wkładami Dafi, że kosztują mniej. Niższa cena wzbudza niekiedy sceptyczne nastawienie, ale nie oznacza to, że w rzeczywistości są gorsze. Wybieraj zamienniki producentów, którzy są już znani na rynku i zyskali uznanie klientów. Przy zakupie filtra zamiennego zwróć uwagę, czy na pewno pasuje do Twojego modelu dzbanka. Proponowane rozwiązania są kompatybilne z różnymi wersjami dzbanków rozmaitych producentów.

Czy filtr Brita pasuje do dzbanka Dafi?

Zastanawiasz się, czy filtr Brita pasuje do dzbanka Dafi? Okazuje się, że filtry innych producentów pasują do dzbanków Dafi oraz modeli innych marek. Od marki filtra ważniejszy jest zwykle jego rodzaj. Przykładowo filtr Brita Maxtra+ Pure Performance pasuje do Dafi z filtrem typu Unimax. Brita Classic jest filtrem kompatybilnym z Dafi Crystal i Atria. W przypadku twardej wody warto skorzystać z Brita MAXTRA+ Hard Water Expert – może być stosowany do Dafi Crystal, Atria, Atri, Aldo oraz do modeli z filtrem Unimax.

Filtr do dzbanka – jakie ma zalety?

Regularnie wymieniane filtry dzbankowe gwarantują stały dostęp do czystej i zdrowej wody. Z dzbanków filtrujących warto korzystać również ze względu na:

  • wygodę użytkowania;
  • obniżenie kosztów w porównaniu z zakupem wody butelkowanej;
  • dbałość o środowisko;
  • możliwość picia nieprzegotowanej wody i ochronę przed osadem kamiennym takich urządzeń jak czajnik oraz ekspres do kawy;
  • zajmowanie niewielkiej przestrzeni.


Filtry do dzbanków – podsumowanie

Woda z wodociągów w Polsce jest zwykle twarda i w zależności od lokalizacji różni się jedynie poziomem twardości, dlatego filtr dzbankowy jest komfortowym rozwiązaniem. W szczególności warto z niego korzystać wszędzie tam, gdzie funkcjonują stare instalacje wodociągowe. Przy pomocy filtrów Dafi zostaną usunięte metale ciężkie i zanieczyszczenia mechaniczne, które są transportowane rurami wprost do domowych kranów. Dzbanki filtrujące stanowią efektywny system polepszania jakości wody.